Wspierając realizację polskiego celu na rok 2030

Odpowiednie rozwiązanie dla potrzeb niskoemisyjnej energetyki w Polsce

Polska odgrywa w Unii Europejskiej wiodącą rolę w procesie przechodzenia z węgla na gaz ziemny Ambitny cel, jakim jest zmniejszenie zużycia węgla do 56% krajowego miksu energetycznego do roku 2030, wymaga odpowiedniej mocy energii odnawialnej, będącej w stanie wypełnić tę lukę. Polska zamierza dawać przykład poprzez zmniejszenie niekorzystnego wpływu sektora energetycznego na środowisko, równocześnie gwarantując swoim obywatelom efektywne kosztowo bezpieczeństwo energetyczne. W ramach tej transformacji Polska będzie potrzebowała nowych mocy wytwórczych, aby zaspokoić rosnące potrzeby energetyczne i wspierać przyszłość energetyki opartą na dekarbonizacji.

content-slawomir-zygowski-polish.png

Lokalne zobowiązanie

Jako wieloletni partner Polski firma GE dysponuje rozwiązaniami wspierającymi przewidywany rozwój energetyki odnawialnej i wkraczanie w przyszłość niskoemisyjnej energii: Turbina gazowa 9HA: Flota HA charakteryzuje się najniższym kosztem konwersji paliwa na energię, co oznacza większą moc przy niższych kosztach. Model 9HA jest przystosowany do pracy z wodorem, elastycznie uzupełnia nieregularne źródła odnawialnej energii i obniża emisję CO2. Ta niezawodna turbina gazowa pomoże utrzymać odpowiedni poziom produkcji energii i przyczyni się do poprawy stanu środowiska dla mieszkańców Polski przez wiele kolejnych lat.

Więcej energii, czystsza energia, elastyczna energia

Przedstawiamy turbinę gazową 9HA

Wysoce niezawodna i wydajna w eksploatacji turbina gazowa 9HA może przyczynić się do zapewnienia najniższych kosztów za kWh w porównaniu do innych technologii turbin gazowych. W rzeczywistości model 9HA ma szansę pomóc w osiągnięciu sprawności netto przekraczającej 64% w cyklu łączonym.

Nasze turbiny gazowe pracują na różnych paliwach, w tym na wodorze, w związku z czym stanowią dobre rozwiązanie, pomagające osiągnąć cele dekarbonizacji. Dzięki większej ilości energii po niższych kosztach i niższej emisji CO2 - polscy producenci i odbiorcy energii mogą cieszyć się niezawodną, oszczędną energią elektryczną zorientowaną na przyszłość.

hero-9ha-gas-turbine.png

Wytrzymała, sprawdzona turbina gazowa 9HA ma na celu dostarczenie wielu korzyści, takich jak:

  • rekordowa wydajność turbiny
  • wiodąca w branży elastyczność działania
  • najniższy poziom emisji w branży
  • przystosowanie do wykorzystania wodoru
  • wypróbowana i przetestowana, sprawdzona technologia
  • konfiguracja modularna, ograniczająca wymogi instalacyjne i koszty
  • prosta architektura chłodzenia powietrzem, ułatwiająca zintegrowanie z elektrownią

LIDER TECHNOLOGII KLASY H

Zapewnienie efektywności energetycznej i oszczędności paliwa

Wysoce wydajna, chłodzona powietrzem turbina gazowa 9HA jest wiodącym produktem branży w klasie H, zapewniając wyjątkowo niskie koszty cyklu użytkowania w przeliczeniu na megawat.

Najtańsza konwersja paliwa na energię elektryczną

Turbina gazowa 9HA.02 jest liderem branży w klasie H, zapewniając wyjątkowo niskie koszty cyklu użytkowania w przeliczeniu na megawat. W całym okresie eksploatacji całkowity koszt posiadania turbiny gazowej 9HA.02 jest o 5% niższy w porównaniu do turbin klasy F firmy GE, dzięki niższym nakładom inwestycyjnym, uproszczonej konfiguracji, niższym kosztom paliwa wynikającym z wiodącej w branży sprawności oraz wydłużonym okresom między przeglądami i niższym kosztom utrzymania technologii klasy H.

Wiodąca w branży elastyczność działania

Elektrownia klasy H firmy GE, pracująca w cyklu łączonym, charakteryzuje się wiodącą w branży elastycznością i pełnym obciążeniem elektrowni w cyklu łączonym i w czasie nieprzekraczającym 30 minut, co czyni ją doskonałym uzupełnieniem dla nieciągłych źródeł odnawialnych.

Najniższy poziom emisji w branży

System spalania DLN 2.6e zastosowany w 9HA oferuje istotną zmianę w zakresie wydajności, emisji i elastyczności pod względem stosowanych paliw. W DLN 2.6e zachowano wiele elementów systemu spalania DLN 2.6+ firmy GE i wprowadzono zaawansowane mieszanie wstępne w celu zmniejszenia emisji NOx, równocześnie umożliwiając wysoką sprawność elektrowni. Zaawansowany mieszalnik wstępny zapewnia rozszerzoną elastyczność i możliwość zasilania zarówno „bogatymi”, jak i „ubogimi” paliwami gazowymi, możliwość stosowania 50% wodoru (H2) (którego udział w miarę rozwoju technologii może sięgać w przyszłości 100%), turbinę gazową do ponad 30% obciążenia i opcjonalny tryb postojowy przy 7-15% obciążenia, co w jeszcze większym stopniu obniża koszty operacyjne ponoszone przez klientów.

Sprawdzona technologia

Instalacja turbiny gazowej w elektrowni nie powinna wiązać się z jakimikolwiek niewiadomymi. W całej naszej flocie HA każda oryginalna turbina jest poddawana kilku rygorystycznym testom zatwierdzającym z pełną prędkością i pełnym obciążeniem (FSFL), przeprowadzanym w naszym zakładzie w Greenville w Karolinie Południowej. Ta inwestycja o wartości 200 milionów dolarów pozwala nam wykraczać poza rzeczywiste warunki - uruchamiając turbiny przy 110% ich prędkości znamionowej przy obciążeniu i odtwarzając najtrudniejsze warunki eksploatacyjne. . Ten rodzaj ekstremalnych testów jest możliwy dzięki temu, że turbina gazowa działa niezależnie od ograniczeń sieci energetycznej, co umożliwia znacznie szerszy zakres testowania w porównaniu do obiektów zasilanych z sieci.

Uznanie w branży

Firma GE jest jedynym producentem oryginalnego sprzętu (OEM), który został wcześniej wyróżniony przez stronę trzecią za ustanowienie dwóch światowych rekordów w zasilaniu najwydajniejszej elektrowni w klasie H w cyklu łączonym (CC): 63,08% sprawności brutto CC w elektrowni Nishi Nagoya należącej do firmy Chubu Electric w Japonii (7HA, 60Hz) oraz 62,22% sprawności netto CC w elektrowni Bouchain należącej do firmy EDF we Francji (9HA, 50Hz).

W 2021 roku należąca do Southern Power Generation, zasilana gazem ziemnym elektrownia Track 4A w południowej Malezji, wytwarzająca 1,4 GW mocy, wyposażona w pierwsze komercyjne turbiny gazowe 9HA.02 firmy GE, zdobyła przyznane przez przez magazyn POWER wyróżnienie „2021 Power Plant of the Year” oraz przyznany przez Diesel & Gas Turbine WORLDWIDE tytuł „Power Plant of the World”, jako znaczący model równoważenia świadomości klimatycznej, przystępności cenowej energii i niezawodności.

Ponadto technologia HA firmy GE została wdrożona w zakładzie China Huadian Corp w Juliangcheng, aby pomóc przyspieszyć wycofywanie dotychczasowych rozwiązań opartych na węglu i zastąpić je nowymi, wysoce wydajnymi turbinami gazowymi, pracującymi w cyklu łączonym – jest to ważna rola, która wpłynęła na przyznane przez magazyn POWER wyróżnienia „Reinvention Award”.

Doświadczenie na poziomie globalnym

Firma GE wprowadziła technologię klasy H do przemysłu 26 lat temu. Obecnie oferta produktów HA firmy GE - przedstawiona po raz pierwszy w roku 2014 - została opracowana z myślą o ograniczeniu emisji dwutlenku węgla i wsparciu dzisiejszego elastycznego modelu wytwarzania energii. Portfolio klasy H obejmuje technologię firmy GE, dotyczącą spalania i sprężania wraz z krytycznym postępem w dziedzinie materiałoznawstwa, konfiguracji i powłok w celu zwiększenia wydajności i osiągów.

Portfolio HA firmy GE jest najszybciej rozwijającą się flotą w swojej klasie, liczącą ponad 129 turbin gazowych zamówionych przez ponad 50 klientów w 20 krajach. Nasza technologia HA zgromadziła już łącznie ponad milion godzin eksploatacji (stan na sierpień 2021) w 30 obiektach, należących do klientów na całym świecie, a 2/3 naszej floty HA odbyło już ponad 16 tysięcy godzin eksploatacji.

Uproszczona konstrukcja modułowa

W obudowie turbiny gazowej GE, dostępnej we wszystkich modelach turbin gazowych klasy H, wykorzystano „odchudzone”, modularne podejście oparte na prefabrykacji.Została ona zaprojektowana pod kątem:

  • łatwiejszej instalacji; skrócenia czasu instalacji turbiny gazowej nawet o 8 tygodni
  • uproszczonej konserwacji bloków dzięki łatwemu dostępowi do systemów osprzętu turbiny gazowej
  • zwiększonego bezpieczeństwa na terenie obiektu
  • obniżenia ryzyka projektowego
  • efektywniejszej kontroli i konserwacji
  • zmniejszenia pracochłonności instalacji turbiny gazowej o 13 tys.

roboczogodzin Obudowa turbiny gazowej charakteryzuje się architekturą modularną z zaworami, rurociągami i systemami elektrycznymi, umieszczonymi w modułach, które można układać jeden na drugim, co umożliwia jednoczesną instalację i zmniejsza obawy związane z bezpieczeństwem i opóźnieniami z powodu kolidujących ze sobą zadań.

TURBINY GAZOWE PRZYSTOSOWANE DO ZASILANIA WODOREM

Wspieranie pracy Polski w dekarbonizacji wodorem

Firma GE jest jednym ze światowych liderów w dziedzinie stosowania paliw zawierających wodór w turbinach gazowych. Na przestrzeni ostatnich 30 lat nasze turbiny przepracowały ponad 6 milionów godzin roboczych, podczas których zasilane były wodorem w zakresie od 5% do 95% (objętościowo). Doświadczenie to pomogło firmie GE utrzymać się w czołówce firm stosujących paliwa zawierające wodór w turbinach gazowych.

Zorganizowaliśmy dla klientów kilka webinariów poświęconych dekarbonizacji i wykorzystaniu wodoru w turbinach gazowych. Zachęcamy do przejrzenia poniższych webinariów i białej księgi - teraz dostępnych na żądanie - aby uzyskać więcej informacji od specjalisty z firmy GE i innych ekspertów branżowych.

Dowiedz się więcej o zastosowaniu wodoru w turbinach gazowych

Zachęcamy do zapoznania się z naszą najnowszą białą księgą, webinariom poświęconym wodorowi oraz wywiadami na żywo, aby dowiedzieć się, co firma GE i eksperci branżowi uważają na temat przyszłości wodoru, jako realnego źródła paliwa.

Lokalna obecność

Zaangażowanie GE w Polsce

Firma GE jest obecna w Polsceod1992 roku. Zatrudniamy ponad 5 000 pracowników na stanowiskach związanych z lotnictwem, opieką zdrowotną, kapitałem, energią, energetyka odnawialną i technologiami cyfrowymi Pracują oni w jednym z ośmiu zakładów badawczych, produkcyjnych lub serwisowych na terenie całego kraju.

Fabryki GE w Elblągu i Wrocławiu oraz Centrum Projektowania Inżynieryjnego (EDC) stanowią dobry przykład na to, jak wspieramy zróżnicowany miks energetyczny poprzez niezawodne i wydajne wytwarzanie energii.

Partnerstwo na rzecz postępu

Projekty turbin gazowych 9HA firmy GE na całym świecie

Turbiny gazowe HA firmy GE są technologią wybieraną przez wielu światowych dostawców energii. Dysponujemy 85 turbinami gazowymi HA w budowie na całym świecie Tutaj dowiesz się więcej na temat niektórych z nich:

Redukcja emisji w Dolnej Odrze

Należąca do PGE elektrownia Dolna Odra wyposażona będzie w dwie turbiny gazowe GE 9HA.01, dwie turbiny parowe, dwa generatory oraz dwa generatory pary z odzyskiem ciepła, co ma na celu zapewnienie światowej klasy sprawności i elastyczności obiektu. Dzięki uruchomieniu wspomnianych nowych bloków w 2023 roku elektrownia PGE ograniczy emisję CO2 o około 2-3 mln ton rocznie.

Elektrownia o mocy 1,4 GW będzie wytwarzać taką ilość energii elektrycznej, jaka jest potrzebna do zasilania około 1 miliona polskich gospodarstw domowych, równocześnie spełniając rygorystyczne normy środowiskowe dotyczące emisji. Projekt ten będzie odgrywać kluczową rolę w transformacji systemu energetycznego w Polsce. Elektrownia będzie również wspierać rozwój energii odnawialnej, jako że planowana jest dalsza stabilizacja regionalnej sieci, obecnie opierającącej się w znacznym stopniu na zmiennych farmach wiatrowych na lądzie i morzu.

POLSKA - Ostrołęka

Elektrownia gazowa Grupy ORLEN w Ostrołęce, zgodnie z umową podpisaną 25 czerwca 2021 roku, będzie posiadać turbinę gazową GE 9HA.02, zakładającą zmianę technologii z węglowej na gazowo-parową.

Projekt ten w znaczący sposób wesprze transformację energetyczną Polski.

Nowa elektrownia gazowo-turbinowa o mocy 745 MW netto, planowana na terenie pierwotnie wykorzystywanym pod budowę bloku węglowego, będzie blokiem jednowałowym z jedną turbiną gazową, kotłem odzyskowym, turbogeneratorem parowym kondensacyjnym i wieżą chłodniczą z wentylatorem mokrym. Rozpoczęcie prac budowlanych bloku gazowo-parowego w Ostrołęce planowane jest na koniec roku 2021, a oddanie elektrowni do eksploatacji w roku 2025.

FRANCJA - Bouchain

Webp.net-resizeimage (1).jpg

W 2016 roku firma GE i jej francuski partner EDF zaprezentowali najbardziej wydajną na świecie elektrownię pracującą w cyklu łączonym, napędzaną turbiną gazową 9HA.01 firmy GE. Będąca w stanie wytwarzać ponad 600 MW energii elektrycznej przy sprawności 62,22% nowa turbina gazowa ustanowiła światowy rekord sprawności i wyznaczyła drogę dla najnowszego modelu turbiny gazowej 9HA - 9HA.02.

*Znak towarowy General Electric Company

GRECJA - Agios Nikolaos

Stanowiąca setne zamówienie na turbiny gazowe GE HA, nasza turbina gazowa 9HA.02 będzie wkrótce zasilać Agios Nikolaos, jedną z największych w Europie elektrowni gazowych napędzanych gazem ziemnym w cyklu łączonym. Elektrownia Agios Nikolaos, która ma zacząć działać pod koniec 2021 roku, będzie wytwarzać 826 MW mocy, a jej sprawność cieplna wyniesie ponad 63%, co uczyni ją jedną z najbardziej wydajnych elektrowni w Europie.

IZRAEL - Orot Rabin

Israel Electric Corporation zamówiła drugą turbinę gazową 9HA.01 GE dla swojej, pracującej w cyklu łączonym elektrowni Orot Rabin w ramach krajowej strategii konwersji istniejącej elektrowni z węgla na wysokowydajną generację gazową. Firma GE dostarczy również generator turbiny parowej, generator pary z odzyskiem ciepła oraz wyposażenie elektrowni, a także 15-letnią umowę serwisową. Nowa turbina gazowa ma zostać oddana do użytku w 2023 roku.

MALEZJA - Track 4 (Sultan Ibrahim Power Plant), Pasir Gudang (Johor Malezja)

Webp.net-resizeimage (3).jpg

należąca do Southern Power Generation Sdn Bhd elektrownia o mocy 1440 MW w cyklu łączonym ma rozpocząć pracę w połowie 2020 roku i będzie domem dla pierwszych malezyjskich turbin gazowych 9HA.02 GE. Sercem elektrowni będą dwa bloki energetyczne, każdy wyposażony w turbinę gazową 9HA.02, generator oraz generator pary z odzyskiem ciepła. Ogólna wydajność zakładu będzie monitorowana i optymalizowana dzięki oprogramowaniu Predix* do zarządzania wydajnością aktywów (APM) oraz platformie Fleet360* firmy GE, obejmującej rozwiązania dla elektrowni gazowych.

*Znak towarowy General Electric Company

MALEZJA - Track 4B, Alor Gajah (Melaka)

Webp.net-resizeimage (2).jpg

Należąca do Edra Power elektrownia o mocy 2 242 MW, pracująca w cyklu łączonym, ma rozpocząć działalność w 2021 roku i będzie największą w kraju elektrownią z turbiną gazową, pracującą w cyklu łączonym. Napędzana przez 3 turbiny gazowe 9HA.02 firmy GE, jest ona w stanie zaspokoić nawet 10% zapotrzebowania Malezji na energię elektryczną.

INDONEZJA - Tambak Lorok (Semarang, Jawa Środkowa)

Tambak-Lorok.jpg

W ramach rządowych planów osiągnięcia mocy 35 000 MW w elektrowni Tambak Lorok o mocy 780 MW, pracującej w cyklu łączonym, zainstalowana zostanie pierwsza w Indonezji turbina gazowa 9HA, a także generator GE, turbina parowa D650, generator pary z odzyskiem ciepła (HRSG) oraz wyposażenie bilansowe elektrowni. Po rozpoczęciu działalności w roku 2021 elektrownia dostarczać będzie wystarczającą ilość energii, aby zasilić równowartość 5 milionów domów i przyczynić się do zapewnienia bardziej niezawodnej i przystępnej cenowo energii elektrycznej dla sieci Jawa-Bali.

INDONEZJA - Jawa One (Cilamaya)

Webp.net-resizeimage (5).jpg

Stanowiąca część inicjatywy rządu Indonezji na rzecz elektryfikacji o mocy 35 GW, mającej na celu zasilanie blisko 11 milionów domów w całym kraju, elektrownia Jawa One o mocy 1750 MW, pracująca w cyklu łączonym, ma rozpocząć pracę w 2021 roku i będzie ona zasilana przez dwa bloki turbin gazowych GE 9HA.02 o mocy 571 MW oraz dwa bloki turbiny parowej D652 o mocy 309 MW. Elektrownia ta będzie również serwisowana przez firmę GE w ramach ponad 25-letniej umowy, obejmującej rozwiązania cyfrowe APM, uruchomienie i instalację, części zamienne, serwisowanie i naprawy w terenie.

TAJLANDIA - EGAT Bangpakong (Bangkok)

Webp.net-resizeimage (4).jpg

Największa elektrownia gazowa w Tajlandii, wytwarzająca 1 400 MW w cyklu łączonym, należąca i zarządzana przez Electricity Generating Authority of Thailand, wyposażona zostanie w 2 turbiny gazowe 9HA GE. Po ukończeniu w połowie 2020 roku elektrownia ma dostarczać do krajowej sieci energetycznej aż 1400 MW energii - wystarczająco dużo, aby zasilić równowartość prawie 2 milionów przeciętnych tajskich gospodarstw domowych i pomoże Tajlandii osiągnąć cel, jakim jest zapewnienie 57 460 MW mocy wytwórczej do roku 2036.

Technologia w ruchu

Tutaj można zobaczyć jak działają nasze turbiny gazowe HA

Światowy rekord wydajności

W roku 2016 firma GE - we współpracy z EDF we Francji - wprowadziła najbardziej wydajną na świecie elektrownię pracującą w cyklu łączonym, napędzaną turbiną gazową HA firmy GE. Turbina HA zapoczątkowała nową erę wydajności, łatwiejszej konserwacji i niższych kosztów eksploatacji.

Zakłady walidacji turbin gazowych firmy GE

Zachęcamy do zajrzenia do naszego zakładu w Greenvile w Karolinie Południowej (USA), w którym nasze turbiny gazowe poddawane są rygorystycznym testom, aby zapewnić klientom najwyższą wydajność.

Ewolucja naszych turbin gazowych HA

Zachęcamy do zapoznania się z ewolucją naszych turbin gazowych HA oraz z technologią i innowacjami, które doprowadziły do opracowania modelu 9HA.02.

Kontakt z nami

Chcesz dowiedzieć się więcej?